Mačke koje se okupljaju oko ulaznih vrata mogu biti prava smetnja. Njihovo grebanje i obilježavanje teritorija često ostavlja neugodne mirise i oštećenja.
Srećom, postoji nekoliko učinkovitih načina kako otjerati mačke od ulaza u dom.

Jedan od najpopularnijih metoda je korištenje prirodnih repelenta poput limuna ili lavande. Mačke ne vole te mirise i držat će se podalje.
Također možete postaviti senzore pokreta koji će aktivirati prskanje vode kad se mačka približi. To ih neće ozlijediti, ali će ih sigurno odvratiti od ponovnog dolaska.
Uz malo truda i kreativnosti, možete stvoriti okolinu koja nije privlačna mačkama, a da pritom ne narušite izgled svog doma.
Ovi jednostavni trikovi pomoći će vam riješiti se neželjenih posjetitelja i uživati u čistom i urednom ulazu.
Razumijevanje ponašanja mačaka

Mačke imaju jedinstvene navike i instinkte koji utječu na njihovo ponašanje oko ulaznih vrata. Njihova znatiželja i teritorijalni instinkti često ih privlače ovom području.
Zašto mačke privlače ulazna vrata
Mačke su po prirodi znatiželjne životinje. Ulazna vrata predstavljaju granicu između poznatog i nepoznatog svijeta, što ih intrigira.
One često sjede kraj vrata osluškujući zvukove izvana ili prateći mirise koji dopiru ispod vrata.
Vrata su također važna točka za mačke jer označavaju ulaz i izlaz iz njihovog teritorija. Mnoge mačke vole trljati obraze o vrata, ostavljajući svoj miris i označavajući prostor kao svoj.
Neke mačke pokazuju anksioznost kad su vrata zatvorena. Ovo ponašanje može biti povezano s njihovom evolucijskom prošlošću kada su trebale stalni pristup otvorenom prostoru za lov i bijeg od predatora.
Razlike u ponašanju kod kućnih i lutajućih mačaka
Kućne mačke često pokazuju manje agresivno ponašanje oko vrata u usporedbi s lutajućim mačkama. One su navikle na siguran dom i manje su teritorijalne.
Ipak, mnoge kućne mačke i dalje vole promatrati kroz prozore ili vrata, prateći aktivnosti vani.
Lutajuće mačke su opreznije i mogu biti agresivnije oko ulaznih vrata. Za njih, vrata predstavljaju potencijalni izvor hrane ili skloništa.
Ove mačke češće grebaju po vratima ili mjauču, pokušavajući privući pažnju.
Obje skupine mačaka mogu pokazivati interes za mirise drugih životinja oko vrata. Ovo je posebno izraženo ako u blizini žive druge mačke, jer tada vrata postaju važna točka za razmjenu “informacija” putem mirisa.
Preventivne mjere

Zaštita vrata od mačaka zahtijeva strateški pristup. Pravilno ograđivanje i upotreba odbojnih mirisa mogu biti učinkoviti u odvraćanju mačaka.
Adekvatna ograđivanja
Postavljanje čvrste ograde oko dvorišta prvi je korak u sprječavanju ulaska mačaka. Visina ograde trebala bi biti barem 1,8 metara, s gornjim dijelom nagnutim prema van pod kutom od 45 stupnjeva. Ovo otežava mačkama penjanje preko.
Materijali poput glatkog metala ili plastike idealni su jer mačke teško pronalaze uporište. Dodatno, zakopavanje donjeg dijela ograde 15-20 cm u zemlju sprječava prokopavanje.
Za postojeće ograde, razmotrite dodavanje rotirajućih valjaka na vrh. Oni se okreću kad mačka pokuša prijeći, što je zbunjuje i obeshrabruje.
Korištenje odbojnika mirisa
Mačke imaju osjetljiv njuh i određeni mirisi ih odbijaju.
Eterična ulja poput limuna, lavande ili eukaliptusa mogu se raspršiti oko vrata. Potrebno je redovito obnavljanje, osobito nakon kiše.
Kora citrusa posuta oko vrata također djeluje odbojno. Svježe naribana kora limuna ili naranče ima intenzivan miris koji mačke ne vole.
Biljke poput koleutusa ili lavande mogu se posaditi blizu vrata. Njihov prirodni miris odbija mačke, a istovremeno uljepšava okoliš.
Za jači učinak, kombiniranje fizičkih prepreka s mirisnim odbojnicima pruža sveobuhvatnu zaštitu.
Eksperimentirajte s različitim metodama dok ne pronađete onu koja najbolje funkcionira za vaše dvorište.
Fizičke barijere

Fizičke barijere su učinkovit način za sprečavanje mačaka da prilaze ulaznim vratima. Ove prepreke stvaraju fizičku zaštitu koja otežava mačkama pristup neželjenim područjima.
Vrste fizičkih prepreka
Za odbijanje mačaka od ulaznih vrata možete koristiti razne vrste fizičkih prepreka.
Bodljikave trake su popularan izbor – postavljaju se na rubove ograda ili zidova. Mreže za vrt također mogu biti korisne. Prekrijte njima područje oko vrata da spriječite mačke u kopanju.
Pokretni senzori koji aktiviraju prskalice ili zvučne alarme mogu uplašiti mačke. Neki vlasnici stavljaju ljepljive trake oko vrata – mačkama se ne sviđa osjećaj na šapama.
Instalacija mreža i vrata
Postavljanje mreža i posebnih vrata pruža dodatnu zaštitu od mačaka.
Mrežasta vrata mogu se instalirati ispred glavnih ulaznih vrata. Omogućuju prolaz zraka, ali sprječavaju ulazak mačaka.
Za terase i balkone, razmislite o postavljanju finih mreža. One će zadržati mačke vani, a istovremeno propuštati svjetlost.
Kod postavljanja, pazite da nema rupa kroz koje bi mačke mogle proći. Redovito provjeravajte i održavajte mreže kako bi ostale učinkovite.
Promjena okruženja

Promjena okruženja oko ulaznih vrata može značajno smanjiti privlačnost tog prostora mačkama. Ključno je ukloniti ono što ih privlači i stvoriti okruženje koje im nije ugodno.
Uklanjanje atraktora
Mačke dolaze na određena mjesta iz konkretnih razloga. Hrana je često glavni mamac.
Ako imate naviku hraniti lutajuće mačke, prestanite to činiti blizu ulaznih vrata. Premjestite posude za hranu i vodu na drugo mjesto, dalje od ulaza.
Uklonite sve izvore hrane koje mačke mogu pronaći, poput otvorenih kanti za smeće ili kompostišta.
Sklonište je još jedan važan faktor. Mačke vole tiha, skrovita mjesta.
Maknite kartonske kutije, stare namještaj ili bilo što drugo što bi im moglo poslužiti kao zaklon. Ako imate grmlje ili visoku travu blizu ulaza, razmislite o njihovom podrezivanju kako biste smanjili privlačna mjesta za skrivanje.
Dizajniranje neprivlačnog pejzaža
Preoblikovanje područja oko ulaznih vrata može ga učiniti manje privlačnim za mačke.
Posadite biljke s jakim mirisima koje mačke ne vole, poput lavande, mente ili ruzmarina. Ove biljke ne samo da će odbiti mačke, već će i lijepo mirisati kad prolazite kroz vrata.
Pokrijte tlo materijalima koje mačke ne vole. Kora drveta, šljunak ili kamenčići mogu biti neugodni za njihove šape.
Postavite mrežu preko gredica s cvijećem ili područja gdje mačke vole kopati. To će ih spriječiti da koriste vaš vrt kao toalet.
Koristite automatske prskalice s detektorima pokreta. Iznenadni mlaz vode će ih uplašiti i odvratiti od ponovnog dolaska.
Odgojne metode

Učinkovite odgojne metode mogu pomoći u odvraćanju mačaka od ulaznih vrata. Ove tehnike koriste vodu i zvuk kako bi obeshrabrile neželjeno ponašanje mačaka na human način.
Korištenje vodene prskalice
Vodene prskalice su moćno oružje protiv neželjenih mačjih posjetitelja. Ovi uređaji reagiraju na pokret i ispuštaju kratak mlaz vode kad se mačka približi.
Većina mačaka ne voli vodu i brzo će naučiti izbjegavati područje.
Prskalice se lako postavljaju i mogu se prilagoditi da pokriju željeno područje.
Važno je postaviti ih tako da ne prskaju slučajne prolaznike. Neke naprednije verzije imaju mogućnost podešavanja osjetljivosti i jačine mlaza.
Prednost ove metode je što je bezopasna i humana. Mačke neće biti ozlijeđene, samo neugodno iznenađene. S vremenom će naučiti zaobilaziti vaša vrata bez potrebe za stalnim prskanjem.
Zvučno odvraćanje
Uređaji za zvučno odvraćanje emitiraju visokofrekventne zvukove koje ljudi ne čuju, ali su mačkama neugodni. Aktiviraju se na pokret i stvaraju zvučnu barijeru oko vaših vrata.
Ovi uređaji dolaze u različitim oblicima, od malih prijenosnih do većih za vanjsku upotrebu. Neki imaju mogućnost podešavanja frekvencije i glasnoće.
Važno je odabrati model koji neće smetati kućnim ljubimcima ili susjedima.
Zvučno odvraćanje je diskretna metoda koja ne ostavlja tragove. Mačke će brzo povezati neugodne zvukove s vašim vratima i početi ih izbjegavati. Ova metoda je posebno korisna noću kad ne želite buku vode.
Prirodnih rješenja

Mačke ne vole određene biljke i mirise. Ovi prirodni načini mogu ih učinkovito odvratiti od ulaznih vrata, a pritom su sigurni za okoliš.
Biljke koje odbijaju mačke
Neke biljke imaju snažan miris koji mačke ne podnose. Lavanda je popularan izbor – njen intenzivan miris tjera mačke, a izgleda lijepo u vrtu.
Ružmarin i timijan također nisu omiljeni među mačkama. Mogu se posaditi u teglama kraj ulaza.
Citronela je još jedna opcija – njen limunski miris odbija mačke, a ujedno tjera i komarce.
Kaktusi i druge bodljikave biljke fizički sprječavaju mačke da se približe. Treba ih pažljivo smjestiti da ne smetaju ukućanima.
Prirodni repelenti
Mačke imaju osjetljiv njuh pa ih jaki mirisi odbijaju.
Narančina kora ili limunova kora posuta oko vrata stvara neugodan miris za mačke.
Ocat pomiješan s vodom u spreju također može pomoći.
Kava je još jedna opcija – posipanje taloga kave oko vrata tjera mačke.
Eterična ulja poput eukaliptusa ili mentola mogu se nakapati na krpicu i staviti blizu vrata. Treba biti oprezan jer neka ulja mogu biti štetna za mačke ako dođu u izravan dodir.
Češnjak ima snažan miris koji mačke ne vole, ali nije opasan za njih.
Dugoročne strategije

Postoje dvije učinkovite metode za smanjenje problema s mačkama na duži rok. Ove strategije pomažu u kontroli populacije i sprječavanju neželjenog ponašanja.
Sterilizacija lutajućih mačaka
Sterilizacija je ključna za kontrolu populacije lutajućih mačaka. Ovaj postupak sprječava razmnožavanje i smanjuje broj neželjenih mačića.
Mnoge lokalne zajednice provode programe “uhvati-steriliziraj-pusti” koji su se pokazali vrlo uspješnima.
Veterinari obavljaju postupak brzo i sigurno. Nakon oporavka, mačke se vraćaju na isto mjesto gdje su uhvaćene.
Sterilizirane mačke često postaju mirnije i manje agresivne. To može značajno smanjiti probleme poput buke i označavanja teritorija.
Neki gradovi nude besplatnu sterilizaciju za vlasnike mačaka s nižim primanjima. Ovo pomaže smanjiti broj neželjenih legala.
Programi adaptacije
Programi adaptacije nude humano rješenje za lutajuće mačke. Volonteri hvataju mačke i smještaju ih u privremene domove.
Tamo se mačke socijaliziraju i navikavaju na ljude. Ovo zahtijeva strpljenje i predanost.
Mačke se uče koristiti kutiju za nuždu i igrati se s ljudima. Postupno postaju prikladne za udomljavanje.
Mnoge udruge za zaštitu životinja vode ovakve programe. Neki volonteri se specijaliziraju za rad s plahim mačkama.
Koriste posebne tehnike da bi im pomogli da se opuste. Uspješno adaptirane mačke često postanu izvrsni kućni ljubimci.
Ovi programi smanjuju broj mačaka na ulici i nalaze im nove domove. To je win-win situacija za mačke i zajednicu.