Boli uha kod djece često izazivaju zabrinutost. Jeste li se ikad zapitali zašto vaše dijete može osjećati nelagodu u uhu bez povišene temperature?
Kad dijete boli uho, a nema temperaturu, najčešće je riječ o blažoj upali uha koja može proći sama od sebe. Važno je pratiti simptome i obratiti pažnju na djetetovo ponašanje. Ako bol traje dulje od dva dana ili se pogoršava, svakako posjetite liječnika.
Zanimljivo je da bol u uhu nije uvijek povezana s infekcijom. Ponekad može biti rezultat alergija, promjena tlaka ili čak nicanja zubi. Kako biste saznali više o mogućim uzrocima i jednostavnim kućnim rješenjima, nastavite čitati.
Vrste upale uha kod djece
Upala uha česta je pojava kod djece. Postoje različiti tipovi upale, svaki sa svojim posebnim znakovima i uzrocima.
Upala vanjskog uha (plivačko uho)
Ova vrsta upale zahvaća vanjski dio uha. Često je povezana s dugim boravkom u vodi, pa se naziva i “plivačko uho”. Uzrokuje ju vlaga u uhu koja pogoduje rastu bakterija.
Simptomi uključuju svrbež, crvenilo i bol u uhu. Vaše dijete može osjetiti neugodu pri dodirivanju uha ili žvakanju. Ponekad se javlja i iscjedak iz uha.
Liječenje obično uključuje kapi za uši i održavanje uha suhim. Važno je izbjegavati ulazak vode u uho tijekom oporavka.
Upala srednjeg uha (otitis media)
Ova upala pogađa prostor iza bubnjića. Često je uzrokovana virusima ili bakterijama koje se šire iz nosa ili grla.
Glavni simptomi su bol u uhu i poteškoće sa sluhom. Vaše dijete može biti razdražljivo i imati problema sa spavanjem. Ponekad se javlja i blaga temperatura.
Liječenje ovisi o uzroku. Virusne infekcije obično prolaze same. Za bakterijske infekcije liječnik može propisati antibiotike. Topli oblozi na uhu mogu ublažiti bol.
Kako prepoznati da dijete ima upalu uha bez temperature?
Upala uha kod djece može se pojaviti i bez povišene temperature. Evo kako prepoznati znakove i razumjeti uzroke ove neugodne pojave.
Nakupljanje tekućine i sluzi u uhu
Ako vaše dijete često dira ili vuče uho, to može biti znak nakupljanja tekućine. Možda će se žaliti na osjećaj punoće ili pritiska u uhu. Ponekad ćete primijetiti da slabije čuje ili da traži da pojačate TV.
Ova nelagoda može utjecati na san i raspoloženje djeteta. Moguće je da će biti razdražljivije ili manje zainteresirano za igru. Obratite pažnju na promjene u ponašanju, posebno ako su nagle.
Kod beba, znakovi mogu biti suptilniji. Možda će biti nemirne tijekom hranjenja ili će odbijati bočicu. Ako primijetite da beba često okreće glavu na jednu stranu, to može ukazivati na nelagodu u uhu.
Začepljenje Eustahijeve tube
Eustahijeva tuba povezuje srednje uho s nosnim prolazom. Kada se začepi, tlak u uhu se ne može izjednačiti. Vaše dijete može se žaliti na osjećaj punoće ili zujanje u uhu.
Možda ćete primijetiti da dijete često zijeva ili guta, pokušavajući “otčepiti” uši. Kod male djece, ovi pokušaji mogu izgledati kao čudno otvaranje usta ili pomicanje čeljusti.
Začepljenje može nastati zbog prehlade, alergija ili čak promjene nadmorske visine. Ako ste nedavno putovali avionom ili se vozili u planine, obratite pažnju na ove znakove.
Alergije i iritacije
Alergije mogu izazvati upalu uha bez temperature. Vaše dijete može kihati, imati vodenaste oči ili curenje nosa. Ovi simptomi mogu se pojaviti sezonski ili biti prisutni tijekom cijele godine.
Ponekad iritacije iz okoline mogu utjecati na uho. Ako je vaše dijete nedavno plivalo, obratite pažnju na znakove svrbeža ili nelagode u uhu. Voda u uhu može stvoriti savršeno okruženje za razvoj infekcije.
Kod starije djece, upotreba slušalica može iritirati vanjsko uho. Ako primijetite crvenilo ili osjetljivost oko ušne školjke, to može biti znak upale.
Kada je vrijeme za posjet liječniku
Ako vaše dijete ima bolove u uhu, važno je pratiti simptome. Posjetite liječnika ako bol traje dulje od 24 sata ili je jaka. Također, obratite pažnju na druge znakove poput povraćanja, vrtoglavice ili curenja iz uha.
Za bebe mlađe od 6 mjeseci, odmah nazovite liječnika ako primjetite bol u uhu. Kod starije djece, pratite temperaturu. Ako je viša od 39°C, vrijeme je za pregled.
Ne čekajte ako dijete plače bez prestanka ili ne može spavati zbog boli. Isto vrijedi ako primijetite crvenilo ili oteklinu iza uha. To mogu biti znakovi ozbiljnije infekcije.
Zapamtite, vi najbolje poznajete svoje dijete. Ako vam se čini da nešto nije u redu, bolje je biti na oprezu i posjetiti liječnika. Vaš pedijatar će pregledati uho i odrediti najbolji način liječenja.
Kako pružiti trenutnu pomoć kod kuće
Kad vaše dijete ima bolove u uhu bez temperature, postoji nekoliko učinkovitih metoda koje možete isprobati kod kuće. Ove tehnike mogu pružiti brzo olakšanje i pomoći vašem mališanu da se osjeća bolje.
Topli oblozi – kako ih pravilno primijeniti
Topli oblozi su sjajan način za ublažavanje boli u uhu. Uzmite čisti ručnik i namočite ga u toplu vodu. Iscijedite višak vode i provjerite temperaturu na svojoj ruci prije nego što ga stavite na djetetovo uho. Držite oblog 10-15 minuta.
Možete koristiti i vrećicu riže zagrijanu u mikrovalnoj. Zamotajte je u tanku krpu i nježno prislonite na uho. Pazite da nije prevruće. Toplina pomaže u smanjenju otekline i poboljšava cirkulaciju.
Ponavljajte postupak svakih sat vremena ako je potrebno. Topli oblozi su sigurni i često vrlo učinkoviti u ublažavanju neugode.
Maslinovo ulje – upotreba i mjere opreza
Maslinovo ulje može pomoći u ublažavanju boli u uhu. Zagrijte malo ulja do temperature tijela. Koristite kapaljku da nježno ukapate 2-3 kapi u bolno uho. Neka dijete leži na boku nekoliko minuta.
Ulje pomaže omekšati ušni vosak i smanjiti iritaciju. Međutim, budite oprezni. Ne koristite ulje ako sumnjate na puknuće bubnjića ili ako iz uha curi tekućina. U tim slučajevima odmah posjetite liječnika.
Ako nemate maslinovo ulje, možete koristiti i bademovo ili kokosovo ulje. Uvijek koristite čisto, organsko ulje bez dodataka.
Parna inhalacija – olakšavanje pritiska u uhu
Parna inhalacija može pomoći u otvaranju Eustahijeve cijevi i smanjenju pritiska u uhu. Napunite zdjelu vrućom vodom i stavite ručnik preko glave djeteta. Neka dijete nagne glavu iznad zdjele i udiše paru 5-10 minuta.
Možete dodati par kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili mentola za dodatno olakšanje. Pazite da voda nije prevruća i da dijete ne dođe u direktan kontakt s parom.
Za manju djecu, možete koristiti ovlaživač zraka u sobi. Vlažan zrak pomaže u smanjenju otekline i olakšava disanje.
Biljni čajevi – koje su najbolje opcije
Biljni čajevi mogu pružiti unutarnje olakšanje kod bolova u uhu. Kamilica je odličan izbor zbog svojih protuupalnih svojstava. Pripremite čaj, ohladite ga do mlake temperature i dajte djetetu da pije.
Čaj od đumbira također može pomoći. Đumbir ima prirodna analgetska svojstva. Dodajte malo meda za bolji okus. Med ima i antibakterijska svojstva.
Čaj od bazge može pomoći u jačanju imuniteta. Možete kombinirati ove čajeve ili ih izmjenjivati. Pazite da čajevi nisu prevrući i da dijete ne pretjera s količinom.
Akupresura – tehnike za ublažavanje boli
Akupresura je drevna tehnika koja može pomoći u ublažavanju boli u uhu. Nježno masirajte točku iza uha, gdje se uho spaja s lubanjom. Koristite kružne pokrete palcem 1-2 minute.
Druga korisna točka je u udubljenju između obrva i korijena nosa. Pritisnite nježno ovu točku 30 sekundi, pa otpustite. Ponovite nekoliko puta.
Možete masirati i točku na ruci, u udubljenju između palca i kažiprsta. Ove tehnike su sigurne i mogu pružiti brzo olakšanje. Budite nježni i prestanite ako dijete osjeća nelagodu.
Lijekovi bez recepta
Kad vaše dijete ima bol u uhu bez temperature, možete posegnuti za bezreceptnim lijekovima. Paracetamol i ibuprofen su odlični izbori za ublažavanje boli. Dajte ih u dozama prilagođenim djetetovoj dobi i težini.
Kapi za uši s lokalnim anestetikom također mogu pomoći. One brzo umanjuju neugodu. Prije upotrebe, obavezno pročitajte upute i provjerite rok trajanja.
Topli oblozi su još jedna opcija. Stavite toplu (ne vruću) krpu na uho na 10-15 minuta. To može ublažiti bol i smanjiti oticanje. Izmjenjujte s hladnim oblozima ako vašem djetetu više odgovara.
Nemojte zaboraviti na odmor i hidrataciju. Ponudite djetetu omiljene napitke i osigurajte mu mirno okruženje. Ako bol ne prolazi nakon dan-dva, vrijeme je za posjet liječniku.
Moguće komplikacije ako se bol zanemari
Zanemarivanje boli u uhu vašeg djeteta može dovesti do ozbiljnih problema. Rizik od trajnog oštećenja sluha raste ako se upala ne liječi. Vaše dijete može razviti kronične probleme s uhom.
Jedna od mogućih komplikacija je širenje infekcije. Upala se može proširiti na okolne strukture, poput mastoidne kosti. To može uzrokovati mastoiditis, bolno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.
U rijetkim slučajevima, neliječena upala uha može dovesti do meningitisa. Ovo je opasna upala moždanih ovojnica. Simptomi uključuju jaku glavobolju, ukočen vrat i visoku temperaturu.
Pazite na znakove pogoršanja. Ako bol postane intenzivnija ili se pojavi iscjedak iz uha, odmah posjetite liječnika. Brza reakcija može spriječiti ozbiljne komplikacije i osigurati brži oporavak vašeg djeteta.