Trideset deveti tjedan trudnoće označava završnu fazu u uzbudljivom putovanju buduće mame. Beba je sada veličine lubenice, dugačka oko 50 centimetara i teška približno 3250 grama. Većina beba rodi se upravo tijekom ovog tjedna, što znači da je susret s vašim malenim čudom na vidiku.
Iako je beba potpuno razvijena, njezin mozak nastavlja intenzivan razvoj. Ovo je vrijeme kad trudnica može osjetiti miješane emocije – nestrpljivost da upozna bebu, ali i tjeskobu zbog nadolazećeg poroda. Važno je da se buduća mama odmara i priprema za veliki dan koji se bliži.
Razvoj bebe
U 39. tjednu trudnoće beba je potpuno razvijena i spremna za dolazak na svijet. Njezini organi su zreli, a rast se usporava dok se priprema za porod.
Veličina i težina bebe
Beba u 39. tjednu trudnoće doseže impresivnu veličinu i težinu. Prosječna duljina iznosi oko 50-52 centimetra, što je otprilike veličina lubenice. Težina se kreće između 3200 i 3500 grama, s prosječnom vrijednošću od oko 3250 grama.
Rast bebe se značajno usporava u ovom razdoblju. Dnevni prirast težine iznosi oko 25 grama, što je uglavnom u obliku masnog tkiva. Ovo masno tkivo ima važnu ulogu u termoregulaciji nakon rođenja.
Većina lanugo dlačica, finih dlačica koje su prekrivale bebinu kožu, sada je nestala. Koža bebe postaje glađa i punija.
Razvoj organa
U 39. tjednu trudnoće, svi organski sustavi bebe su u potpunosti zreli i spremni za život izvan maternice. Pluća su razvijena i spremna za disanje. Probavni sustav je spreman za prehranu majčinim mlijekom.
Mozak bebe nastavlja rasti i razvijati se. Neuroni stvaraju nove veze, pripremajući bebu za učenje i razvoj nakon rođenja. Osjetila vida, sluha, mirisa i dodira su razvijena.
Imunološki sustav bebe jača, primajući antitijela od majke kroz posteljicu. Ova antitijela pružaju zaštitu od infekcija u prvim mjesecima života.
Položaj bebe pred porod
Beba se obično postavlja u položaj spreman za porod. Glava je najčešće okrenuta prema rodničkom kanalu, što olakšava prolazak kroz porođajni kanal. Ruke su prekrižene na prsima, a noge savijene u kukovima i koljenima.
Količina plodne vode se smanjuje, što ograničava prostor za kretanje bebe. Zbog toga su fetalni pokreti znatno smanjeni u usporedbi s ranijim tjednima trudnoće.
Beba se spušta dublje u zdjelicu, pripremajući se za porod. Ovaj proces, poznat kao “spuštanje”, može olakšati disanje majci, ali također povećava pritisak na mjehur.
Promjene u tijelu majke
U 39. tjednu trudnoće tijelo buduće majke prolazi kroz značajne promjene. Fizičke promjene postaju intenzivnije, a emocionalno stanje varira između uzbuđenja i nestrpljenja. Ovo razdoblje obilježavaju pripreme za porod i dolazak bebe.
Fizičke promjene
Tijelo trudnice u 39. tjednu doživljava brojne promjene. Trbuh je dosegnuo svoj vrhunac i može se činiti da je niži nego prije. To je znak da se beba spustila u zdjelicu, pripremajući se za porod. Mnoge žene osjećaju olakšanje pri disanju jer se pritisak na dijafragmu smanjio.
Kontrakcije postaju češće i intenzivnije. Mogu biti nepravilne i neugodne, ali ne još dovoljno jake da signaliziraju početak poroda. Tijelo se na ovaj način priprema za nadolazeći porod.
Vaginalni iscjedak postaje gušći i može sadržavati tragove krvi. To je normalna pojava poznata kao “krvavi čep” koja najavljuje skori početak poroda. Buduće majke često osjećaju povećan pritisak u zdjelici i donjem dijelu leđa.
Emocionalne promjene
Emocionalno stanje trudnice u 39. tjednu može biti intenzivno i promjenjivo. Mnoge žene osjećaju mješavinu uzbuđenja i nervoze zbog skorog poroda. Nestrpljenje da se upozna beba često je pomiješano s brigom o samom porodu.
Hormoni i fizičke nelagode mogu utjecati na raspoloženje. Česte su nagle promjene od sreće do razdražljivosti. Mnoge trudnice osjećaju povećanu emocionalnu osjetljivost i potrebu za podrškom partnera i obitelji.
San može postati problem zbog fizičkih nelagoda i mentalnog nemira. To može dodatno utjecati na emocionalno stanje. Važno je da buduće majke traže podršku i razgovaraju o svojim osjećajima s bliskim osobama ili stručnjacima.
Pregledi i pripreme za porod
U 39. tjednu trudnoće liječnički pregledi postaju učestaliji. Ginekolog će pregledati cerviks kako bi utvrdio je li omekšao i skratio se, što su znakovi da se tijelo priprema za porod. Vaginalni pregledi mogu biti neugodni, ali su važni za praćenje napretka.
Buduća majka treba pripremiti torbu za rodilište. U nju se pakiraju osnovne potrepštine poput udobne odjeće, higijenskih potrepština i dokumenata. Mnoge trudnice već imaju spremnu torbu tjednima unaprijed.
Važno je pratiti pokrete bebe. Ako se primijeti smanjenje aktivnosti, treba se odmah javiti liječniku. Normalno je da beba bude vrlo aktivna ili mirna u ovom razdoblju.
Kontrakcije postaju česte, ali nisu uvijek znak početka poroda. Prave trudove prate bolovi u križima i preponama. Ako se jave pravilni bolni trudovi u razmaku od 5 minuta ili manje, vrijeme je za odlazak u rodilište.
Trudnica treba ostati opuštena i strpljiva. Porod može započeti svakog trena, ali i odgoditi se za još koji dan. Redovito vježbanje i šetnje mogu pomoći u pripremi tijela za napore koji slijede.
Znakovi početka poroda
Prepoznavanje ranih signala poroda može pomoći trudnicama da se bolje pripreme za dolazak bebe. Ovi znakovi često se pojavljuju u danima ili satima prije početka aktivnog poroda.
Kontrakcije
Redovite kontrakcije su jedan od najjasnijih znakova da porod počinje. Za razliku od lažnih trudova, prave kontrakcije postaju sve jače, duže i učestalije s vremenom. Obično počinju kao blaga nelagoda u donjem dijelu leđa i šire se prema naprijed. Mnoge žene opisuju osjećaj kao snažno stezanje u trbuhu.
Važno je pratiti vrijeme između kontrakcija. Kad razmak između njih postane kraći od 5 minuta, vrijeme je za odlazak u bolnicu. Neke žene osjećaju i laganu mučninu ili proljev prije početka pravih trudova.
Pucanje vodenjaka
Pucanje vodenjaka je još jedan jasan znak da porod počinje. Ovo se može dogoditi kao naglo izlijevanje tekućine ili kao sporo curenje. Plodna voda je obično bistra i bezbojna, ali može imati blago ružičastu nijansu.
Ako primijetite curenje tekućine, važno je odmah obavijestiti liječnika. Pucanje vodenjaka povećava rizik od infekcije, pa je potrebno brzo reagirati. Neke žene osjećaju lagani pritisak ili pop osjećaj prije nego što vodenjak pukne.
Gubitak sluznog čepa
Sluzni čep je želatinozna masa koja zatvara cerviks tijekom trudnoće. Njegov gubitak može biti znak da se cerviks počinje otvarati. Izgled sluznog čepa varira – može biti proziran, ružičast ili blago krvav.
Gubitak čepa ne znači nužno da će porod odmah početi. Kod nekih žena to se dogodi danima ili čak tjednima prije poroda. Važno je obavijestiti liječnika ako primijetite značajno krvarenje ili ako imate manje od 37 tjedana trudnoće.
Savjeti za olakšavanje posljednjih dana
Trudnice koje su ušle u 39. tjedan trudnoće često osjećaju nestrpljenje i nelagodu. Nekoliko jednostavnih savjeta može im pomoći da lakše podnesu ovo razdoblje. Redovito kretanje je ključno – lagane šetnje potiču cirkulaciju i mogu ublažiti bolove u leđima.
Pravilna prehrana igra važnu ulogu. Manji, češći obroci bogati vlaknima sprječavaju žgaravicu i nadutost. Trudnice bi trebale piti dovoljno vode kako bi ostale hidratirane.
Opuštajuće aktivnosti poput prenatalnih joga vježbi ili meditacije pomažu smanjiti stres. Topla kupka prije spavanja može olakšati bolove u mišićima i poboljšati kvalitetu sna.
Udobna odjeća i obuća su neophodne. Trudnice se trebaju odlučiti za prozračne materijale i cipele s niskom petom. Pravilno držanje tijela tijekom sjedenja i spavanja smanjuje pritisak na leđa i zdjelicu.
Važno je ostati u kontaktu s liječnikom i pratiti sve preporuke. Redoviti pregledi pružaju sigurnost i omogućuju pravovremeno reagiranje na eventualne komplikacije.
Kada hitno nazvati liječnika ili otići u bolnicu
Trudnice u 39. tjednu trebaju obratiti posebnu pozornost na određene simptome koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Ako primijetite smanjeno kretanje bebe, to je znak za uzbunu. Normalno je da beba ima periode mirovanja, ali duži izostanak aktivnosti nije uobičajen.
Krvarenje ili obilno curenje tekućine također su razlozi za hitan odlazak u bolnicu. To mogu biti znakovi komplikacija ili početka poroda. Jaki i učestali bolovi u trbuhu koji ne prestaju nakon odmora zahtijevaju liječnički pregled.
Glavobolja praćena zamagljenim vidom ili otekline lica i ruku mogu ukazivati na preeklampsiju, ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju. Svaka nagla promjena u vašem stanju ili neuobičajeni simptomi razlog su za zabrinutost.
Nemojte se ustručavati kontaktirati svog liječnika ili otići u bolnicu ako osjećate da nešto nije u redu. Bolje je biti oprezan nego riskirati zdravlje vas i vaše bebe. Zdravstveni stručnjaci su tu da vam pomognu i odgovore na sva vaša pitanja.