Trideset i osmi tjedan trudnoće označava uzbudljivo razdoblje za buduće roditelje. Beba je već dosegla duljinu od oko 49 centimetara i težinu od otprilike 3 kilograma. U ovom tjednu, pluća bebe su potpuno razvijena i spremna za prvi udisaj nakon rođenja. Možda ćete osjetiti više nelagode u donjem dijelu leđa i trbuha, što je normalno za ovu fazu. Vaše tijelo se priprema za porod, a liječnik će pratiti vaše stanje i po potrebi razmotriti mogućnost poticanja poroda. Iako je još rano, dobro je biti spreman za sve moguće scenarije.
Opći pregled 38. tjedna trudnoće
U 38. tjednu trudnoće beba je gotovo spremna za dolazak na svijet. Tijelo trudnice prolazi kroz posljednje pripreme za porod, a uzbuđenje raste.
Važnost 38. tjedna
Beba u 38. tjednu doseže impresivne mjere. Njena duljina iznosi oko 49 centimetara, što se može usporediti s duljinom štapića rabarbare. Težina bebe već prelazi 3 kilograma, točnije oko 3100 grama. Ovo je znak da je dijete dobro razvijeno i spremno za život izvan maternice.
Pluća bebe su u potpunosti zrela, što znači da će moći samostalno disati nakon rođenja. Koža bebe postaje glatka i meka jer se masne naslage raspoređuju ispod kože. Mozak nastavlja rasti i razvijati se, stvarajući nove veze među neuronima.
Što očekivati?
Trudnica u ovom tjednu može osjetiti pojačane kontrakcije. Ove kontrakcije, poznate kao Braxton-Hicks kontrakcije, pomažu tijelu da se pripremi za porod. Mnoge žene primjećuju da im je teže spavati zbog nelagode i čestih odlazaka na toalet.
Liječnici preporučuju tjedne preglede od 38. tjedna nadalje. Ovi pregledi uključuju mjerenje krvnog tlaka, provjeru otkucaja srca bebe i praćenje položaja djeteta. Važno je pratiti pokrete bebe i odmah se javiti liječniku ako se primijeti smanjenje aktivnosti.
Fizičke promjene i simptomi
U 38. tjednu trudnoće tijelo trudnice doživljava značajne promjene. Ovo razdoblje obilježavaju specifični simptomi i znakovi koji najavljuju skori porod.
Promjene na tijelu
Trbuh trudnice doseže svoj vrhunac. Koža na trbuhu je napeta i može biti popraćena strijama. Pupak često izviruje prema van. Grudi su veće i teže, a bradavice mogu biti tamnije i osjetljivije. Noge mogu biti otečene, posebno oko gležnjeva. Mnoge trudnice primjećuju povećanu pokretljivost zdjelice zbog hormona koji omekšavaju ligamente. Težina trudnice u ovom razdoblju obično dostiže 10-12 kg više od početne. Važno je pratiti nagle promjene u težini i obavijestiti liječnika ako se pojave.
Uobičajeni simptomi
Nesanica postaje česta pojava. Trudnica se često budi noću zbog neugodnog položaja ili potrebe za mokrenjem. Žgaravica i probavne smetnje mogu biti izraženije zbog pritiska maternice na želudac. Mnoge žene osjećaju pojačan umor i nedostatak energije. Česte su i promjene raspoloženja – od uzbuđenja do tjeskobe. Disanje može biti otežano zbog pritiska maternice na dijafragmu. Neke trudnice osjećaju povremene kontrakcije ili lažne trudove, poznate kao Braxton-Hicks kontrakcije.
Predznaci poroda
U 38. tjednu važno je obratiti pažnju na predznake poroda. Spuštanje trbuha je jedan od prvih znakova – beba se spušta niže u zdjelicu, što može olakšati disanje, ali pojačati pritisak na mjehur. Može se pojaviti sluzavi čep, što ukazuje na omekšavanje cerviksa. Neke žene osjećaju pojačanu energiju i nagon za čišćenjem, poznat kao “gnježđenje”. Pravi trudovi postaju pravilniji i intenzivniji. Ako trudnica primijeti pucanje vodenjaka ili krvarenje, treba odmah kontaktirati liječnika. Ovi znakovi najavljuju skori dolazak bebe.
Razvoj bebe
U 38. tjednu trudnoće beba doživljava završne pripreme za dolazak na svijet. Njezini organi sazrijevaju, a tijelo se prilagođava za život izvan maternice.
Veličina i težina
Beba u ovom tjednu mjeri oko 49 centimetara od tjemena do pete, što je otprilike duljina štapića rabarbare. Njezina težina prelazi 3 kilograma, s prosjekom od oko 3100 grama. Ova veličina i težina daju bebi zdrav izgled s popunjenim obrazima i zaobljenim tijelom.
Masne naslage ispod kože pomažu u regulaciji tjelesne temperature nakon rođenja. Beba nastavlja dobivati na težini, približno 28 grama dnevno. Ovaj rast može uzrokovati rastezanje kože majke i pojačan osjećaj nelagode.
Razvoj organa
Pluća bebe prolaze kroz ključnu fazu sazrijevanja. Proizvode surfaktant, tvar koja omogućuje plućnim mjehurićima da se prošire i skupljaju tijekom disanja. Ovo je ključno za prvi udah nakon rođenja.
Mozak bebe i dalje raste i razvija se, stvarajući nove neuronske veze. Ove veze su ključne za učenje i prilagodbu na svijet izvan maternice. Probavni sustav bebe je spreman za prvu hranu – majčino mlijeko ili formulu.
Položaj bebe
Većina beba se do ovog tjedna okrenula glavom prema dolje, pripremajući se za porod. Glava bebe se spušta dublje u zdjelicu, što može olakšati disanje majci, ali i povećati pritisak na mjehur.
Pokreti bebe postaju ograničeniji zbog smanjenog prostora u maternici. Ipak, majka i dalje osjeća redovite pokrete. Beba može zauzeti različite položaje – neki se smjeste leđima prema majčinim leđima, dok su drugi okrenuti prema naprijed.
Psihološke promjene
Trudnice u 38. tjednu trudnoće doživljavaju intenzivne emocionalne promjene i povezanost s nerođenim djetetom. Ovo razdoblje obilježeno je miješanim osjećajima iščekivanja i nervoze.
Emocionalne pripreme
Žene u ovom stadiju trudnoće često osjećaju nestrpljenje da konačno upoznaju svoje dijete. Normalno je da se javljaju strahovi vezani uz porod i roditeljstvo. Mnoge trudnice razmišljaju o tome hoće li biti dobre majke i kako će se nositi s novim izazovima. Važno je razgovarati o tim brigama s partnerom ili bliskim osobama. Neki parovi pohađaju tečajeve za trudnice kako bi se bolje pripremili za porod i prve dane s bebom. Ovo je dobra prilika za razmjenu iskustava s drugim budućim roditeljima.
Veza s bebom
U 38. tjednu trudnoće veza između majke i djeteta postaje sve jača. Mnoge žene osjećaju snažnu emocionalnu povezanost s bebom u trbuhu. Razgovor s djetetom i nježno milovanje trbuha mogu pomoći u jačanju te veze. Beba u ovom stadiju jasno reagira na majčin glas i dodir. Neki parovi biraju ime za dijete, što dodatno pojačava osjećaj stvarnosti nadolazećeg roditeljstva. Normalno je da se javljaju i trenuci zabrinutosti oko zdravlja bebe, no redoviti pregledi kod ginekologa pomažu u smirivanju tih briga.
Kontrole i pripreme za porod
Zadnje tjedne trudnoće obilježavaju redoviti pregledi, planiranje poroda i pakiranje torbe za bolnicu. Trudnice se pripremaju za veliki dan, pazeći na svoje zdravlje i bebu.
Liječnički pregledi
Od 38. tjedna trudnoće, pregledi postaju učestaliji. Ginekolog će pratiti otkucaje srca bebe i aktivnost maternice kroz kardiotokografiju (CTG). Mjerit će se krvni tlak, težina i obujam trbuha trudnice. Važno je prijaviti sve neuobičajene simptome poput jakih bolova, krvarenja ili curenja plodne vode.
Liječnik će provjeriti položaj bebe i procijeniti je li se spustila u zdjelicu. Moguć je i vaginalni pregled za procjenu zrelosti cerviksa. Trudnice mogu postaviti sva pitanja koja ih muče o porodu i postporođajnom razdoblju.
Planiranje poroda
Vrijeme je za konačne odluke o načinu poroda. Trudnice mogu izraziti želje vezane uz prirodni porod, epiduralnu analgeziju ili carski rez. Preporučuje se razgovor s partnerom i liječnikom o opcijama.
Korisno je sastaviti plan poroda s preferencijama za položaje rađanja, metode ublažavanja boli i postupke nakon rođenja. Treba biti fleksibilan jer porod može krenuti neočekivanim tijekom. Vježbe disanja i opuštanja pomažu u pripremi za trudove.
Pakiranje torbe za bolnicu
Torba za bolnicu treba biti spremna do 36. tjedna. Evo što uključiti:
- Spavaćica i kućni ogrtač
- Udobne papuče i čarape
- Nekoliko pari gaćica i grudnjaka za dojenje
- Ulošci za obilno krvarenje
- Kozmetika i pribor za osobnu higijenu
- Ručnici i vlažne maramice
- Odjeća za bebu (bodići, pelene, kapica)
- Deka za bebu
- Dokumenti i zdravstvena iskaznica
Korisno je spakirati i nešto za razonodu poput knjige ili slušalica. Ne zaboravite punjač za mobitel!
Prehrana i vježbanje
Pravilna prehrana i sigurno vježbanje ključni su za zdravu trudnoću. Ovi aspekti pomažu održavanju energije, kontroli težine i pripremi tijela za porod.
Pravilna prehrana
U 38. tjednu trudnoće, uravnotežena prehrana ostaje važna. Trudnice trebaju jesti raznovrsno voće i povrće, cjelovite žitarice i proteine. Preporučuje se unos oko 2000-2500 kalorija dnevno. Važno je piti puno vode, najmanje 8 čaša dnevno.
Trudnice bi trebale izbjegavati sirovu ribu, nepasterizirane mliječne proizvode i alkohol. Umjesto toga, neka biraju namirnice bogate folnom kiselinom poput tamnozelenog lisnatog povrća i mahunarki.
Omega-3 masne kiseline su korisne za razvoj mozga bebe. Dobri izvori su losos, orasi i lanene sjemenke. Trudnice mogu uzimati i dodatke prehrani po savjetu liječnika.
Sigurne vježbe
Vježbanje u kasnoj trudnoći donosi brojne prednosti. Preporučuju se lagane aktivnosti poput hodanja, plivanja i joge za trudnice. Ove vježbe pomažu u održavanju kondicije i smanjenju bolova u leđima.
Trudnice bi trebale izbjegavati kontaktne sportove i aktivnosti s rizikom od pada. Važno je slušati svoje tijelo i ne pretjerivati. Vježbanje ne bi smjelo trajati duže od 30 minuta odjednom.
Vježbe za dno zdjelice su osobito korisne u ovom razdoblju. One jačaju mišiće koji podupiru maternicu i pomažu pri porodu. Trudnice mogu raditi ove vježbe sjedeći ili ležeći, nekoliko puta dnevno.
Savjeti za lakši porod
Priprema za porod ključna je za smanjenje stresa i bolova. Tehnike opuštanja i pravilno držanje tijela mogu uvelike olakšati proces poroda i učiniti ga ugodnijim iskustvom za trudnicu.
Tehnike opuštanja
Trudnice mogu koristiti razne metode opuštanja kako bi se nosile s kontrakcijama i bolovima tijekom poroda. Duboko disanje pomaže u opuštanju tijela i uma. Udisanje kroz nos i polagano izdisanje kroz usta smiruje i smanjuje napetost. Vizualizacija je još jedna korisna tehnika – zamišljanje ugodnog mjesta ili situacije može odvratiti pažnju od nelagode. Progresivna mišićna relaksacija uključuje postupno opuštanje svih mišićnih skupina, počevši od stopala prema gore. Mnoge trudnice nalaze utjehu u glazbi ili aromaterapiji tijekom poroda. Eterična ulja lavande ili kamilice mogu stvoriti umirujuće okruženje.
Posture za olakšanje bolova
Pravilno držanje tijela tijekom poroda može značajno smanjiti nelagodu i ubrzati proces. Uspravno hodanje pomaže bebi da se spusti u zdjelicu i može ubrzati porod. Ljuljanje na lopti za rađanje olakšava pritisak na leđa i pomaže u otvaranju zdjelice. Položaj na sve četiri rasterećuje leđa i omogućuje trudnici da se njiše tijekom kontrakcija. Neki parovi prakticiraju ples ili njihanje u zagrljaju kako bi olakšali kontrakcije. Čučanje može pomoći u širenju zdjelice i olakšati spuštanje bebe. Važno je da trudnica isprobava različite položaje i pronađe one koji joj najviše odgovaraju.