Trudnoća je uzbudljivo putovanje, a 35. tjedan donosi nove izazove i radosti. Vaša beba sad je veličine žute dinje, dugačka oko 45 centimetara i teška oko 2,5 kilograma. Njezin mozak brzo raste, što može uzrokovati češće mokrenje i promjene u vašem tijelu.
Buduće mame možda će osjetiti bol u leđima, otežano disanje i poteškoće s hodanjem. Iako ovi simptomi mogu biti neugodni, znak su da se vaše tijelo priprema za porod. Beba je sad potpuno spremna za život izvan maternice, s razvijenim plućima i imunološkim sustavom.
Razvoj bebe u 35. tjednu trudnoće
U 35. tjednu trudnoće beba doživljava značajne promjene. Njezin mozak i živčani sustav ubrzano sazrijevaju, dok pluća završavaju pripreme za prvi udah. Beba je sve aktivnija, ali ima manje prostora za pokrete.
Fizičke karakteristike i veličina
Beba u 35. tjednu trudnoće obično teži oko 2,4 kg i duga je oko 46 cm. Njezina koža postaje glađa kako se nakuplja masno tkivo ispod nje. Nokti na rukama i nogama potpuno su formirani i dosežu vrhove prstiju.
Bebina pluća ubrzano sazrijevaju, proizvodeći surfaktant koji će joj pomoći da diše nakon rođenja. Jetra i bubrezi također dovršavaju svoj razvoj. Glava bebe sad je proporcionalnija tijelu, a kosti lubanje ostaju mekane i fleksibilne za lakši prolazak kroz porođajni kanal.
Pokreti i ponašanje djeteta
Beba u ovom tjednu često mijenja položaje, tražeći udoban smještaj u ograničenom prostoru maternice. Njezini pokreti postaju suptilniji, ali i dalje vrlo aktivni. Može se vidjeti kako dodiruje lice, drži pupkovinu ili siše palac.
Bebin mozak brzo raste i razvija se, stvarajući milijarde neurona. Ona već reagira na vanjske zvukove i može prepoznati glas svoje majke. Beba uspostavlja ritam spavanja i budnosti, često prateći maminu dnevnu rutinu. Refleksi, poput sisanja i hvatanja, sad su potpuno razvijeni i spremni za život izvan maternice.
Majčino zdravlje i promjene
U 35. tjednu trudnoće majčino tijelo doživljava brojne promjene. Ovo razdoblje obilježavaju specifični simptomi i povećana potreba za brigom o sebi.
Simptomi u 35. tjednu
Žene često osjećaju nelagodu u donjem dijelu trbuha zbog pritiska bebe. Česte su poteškoće sa spavanjem zbog veličine trbuha i učestalog mokrenja. Mnoge trudnice primjećuju otekline nogu i stopala, posebno pred kraj dana. Bol u leđima postaje izraženija zbog povećane težine i promjene težišta tijela. Neke žene doživljavaju lažne trudove ili Braxton-Hicksove kontrakcije, koje služe kao priprema za porod. Žgaravica i probavne smetnje mogu biti pojačane zbog pritiska na želudac.
Važnost odmora i prehrane
Pravilna prehrana igra ključnu ulogu u zdravlju majke i bebe. Preporučuje se unositi raznovrsnu hranu bogatu vitaminima i mineralima. Posebno je važan unos folne kiseline, željeza i kalcija. Trudnice bi trebale jesti manje obroke više puta dnevno kako bi izbjegle probavne smetnje. Hidratacija je iznimno važna – preporučuje se piti barem 2 litre vode dnevno. Odmor postaje sve važniji. Trudnice bi trebale planirati kratke pauze tijekom dana i osigurati dovoljno sna noću. Lagane vježbe poput šetnje mogu pomoći u održavanju kondicije i smanjenju stresa.
Pregledi i testovi
U 35. tjednu trudnoće, redoviti pregledi postaju učestaliji. Ovi pregledi su ključni za praćenje zdravlja majke i bebe te pripremu za skori porod.
Uobičajeni pregledi u 35. tjednu
Ginekološki pregledi u ovom razdoblju obavljaju se svaka dva tjedna. Liječnik će provjeriti položaj bebe, mjeriti visinu maternice i slušati otkucaje srca fetusa. Također će izmjeriti krvni tlak trudnice i pregledati ima li oteklina na rukama i nogama.
Ultrazvučni pregled je važan dio rutinskog pregleda. Njime se procjenjuje rast bebe, položaj posteljice i količina plodne vode. Ginekolog će posebno obratiti pozornost na veličinu glave bebe i opseg trbuha, što pomaže u procjeni porođajne težine.
Dodatni testovi i mjerenja
U ovom razdoblju mogu se provesti dodatni testovi ako postoje indikacije. To uključuje test na streptokoke grupe B, koji se obično radi između 35. i 37. tjedna. Ovaj test je bitan jer pomaže u sprječavanju mogućih komplikacija tijekom poroda.
Liječnik može zatražiti i laboratorijske pretrage krvi i urina. Ovi testovi pomažu u otkrivanju mogućih problema poput anemije ili gestacijskog dijabetesa. Mjerenje težine trudnice je također rutinski dio pregleda, jer nagli porast težine može ukazivati na preeklampsiju.
Priprema za porod
Priprema za porod uključuje pažljivo planiranje i praktične pripreme kod kuće. Budući roditelji trebaju razmotriti svoje želje za porod i pripremiti dom za dolazak bebe.
Planiranje poroda
Razgovarajte s liječnikom o opcijama poroda i izrazite svoje želje. Razmislite želite li prirodni porod ili epiduralnu anesteziju. Napišite plan poroda koji uključuje vaše preferencije za upravljanje bolovima, položaje za rađanje i osobe koje želite uz sebe. Odaberite bolnicu ili rađaonicu i upoznajte se s njihovim pravilima. Pripremite torbu za bolnicu s osnovnim potrepštinama za vas i bebu. Stavite dokumente, odjeću, higijenske potrepštine i druge nužne stvari. Ne zaboravite punjač za mobitel i fotoaparat za prve obiteljske fotografije.
Pripreme kod kuće
Uredite bebin prostor i nabavite osnovnu opremu poput krevetića, kolica i autosjedalice. Operite i složite bebinu odjeću. Dubinski očistite dom i pripremite zalihe hrane. Razmislite o zamrzavanju obroka za prve tjedne nakon poroda. Organizirajte pomoć obitelji ili prijatelja za prve dane kod kuće. Vježbajte tehnike opuštanja i disanja koje će vam pomoći tijekom poroda. Educirajte se o dojenju i njezi novorođenčeta. Pripremite se mentalno za izazove roditeljstva i promjene u svakodnevici.
Psihološke promjene i podrška
Trudnice se u 35. tjednu često suočavaju s raznim emocijama i fizičkim izazovima. Ovo razdoblje donosi i uzbuđenje zbog skorašnjeg susreta s bebom, ali i određenu dozu tjeskobe. Važno je pronaći načine za opuštanje i dobiti podršku od bliskih osoba.
Emocionalno stanje
Trudnice u ovoj fazi mogu osjetiti pojačanu anksioznost zbog nadolazećeg poroda. Normalno je brinuti se o zdravlju bebe i vlastitoj sposobnosti za majčinstvo. Mnoge žene doživljavaju nagle promjene raspoloženja – od euforije do straha. Hormonalne promjene pojačavaju ove osjećaje.
Važno je razgovarati o brigama s partnerom ili bliskim prijateljima. Dijeljenje iskustava s drugim trudnicama može pružiti utjehu. Neke žene osjećaju nestrpljenje da konačno vide bebu, dok druge žele što dulje ostati trudne. Sve su ove emocije normalne i dio procesa pripreme za roditeljstvo.
Tehnike opuštanja
U ovom razdoblju ključno je pronaći načine za smanjenje stresa. Lagane vježbe poput šetnje ili plivanja pomažu opustiti tijelo i um. Mnoge trudnice pronalaze olakšanje u tehnikama disanja i meditaciji. Ove metode mogu smanjiti napetost i poboljšati kvalitetu sna.
Prenatalna yoga prilagođena kasnoj trudnoći izvrsna je za opuštanje i pripremu za porod. Ugodna topla kupka prije spavanja može ublažiti bolove u leđima i pomoći pri opuštanju. Važno je odvojiti vrijeme za sebe i raditi stvari koje donose sreću i mir. Čitanje knjige, slušanje umirujuće glazbe ili razgovor s prijateljicom mogu značajno poboljšati raspoloženje.
Savjeti za održavanje zdravlja
Pravilna prehrana i redovita tjelesna aktivnost ključni su za održavanje zdravlja u 35. tjednu trudnoće. Ove navike pomažu u kontroli težine, smanjenju stresa i pripremi tijela za porod.
Tjelesna aktivnost
Umjerena tjelovježba u 35. tjednu trudnoće donosi brojne prednosti. Lagane šetnje od 15-30 minuta dnevno poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju otekline nogu. Vježbe u vodi posebno su korisne jer rasterećuju zglobove. Trudnica može isprobati jogu ili pilates prilagođene trudnicama uz nadzor stručnjaka. Važno je izbjegavati naporne ili rizične aktivnosti poput trčanja ili kontaktnih sportova. Trudnica treba slušati svoje tijelo i stati ako osjeti nelagodu ili umor. Redovito vježbanje pomaže u pripremi za porod i brži oporavak nakon njega.
Preporučena prehrana
Uravnotežena prehrana u 35. tjednu trudnoće osigurava potrebne nutrijente za zdravlje majke i razvoj bebe. Trudnica treba jesti više manjih obroka tijekom dana umjesto nekoliko velikih. Preporučuje se unos raznovrsnog voća i povrća, cjelovitih žitarica, nemasnih proteina i mliječnih proizvoda. Posebno su važne namirnice bogate željezom poput špinata i crvenog mesa. Trudnica treba piti dovoljno vode, oko 8-10 čaša dnevno. Važno je ograničiti unos kofeina i izbjegavati alkohol, sirovu ribu i nepasterizirane mliječne proizvode. Zdrava prehrana pomaže u kontroli težine i smanjuje rizik od komplikacija u trudnoći.